کد خبر : 4826

 واژه ارتباطات در دوره های مختلف زندگی بشر، کاربرد و مفهوم خاص داشته و بی شک یکی از شاخصه های توسعه پایدار که ایران همواره برای رسیدن به آن تلاش کرده، بستر مناسب و امن فناوری اطلاعات است.

بدون تردید در نگاه توسعه گرایانه و حضور موثر در رقابت دانش بنیان در میدان فناوری های نوین، راهی جز بهره گیری از دستاوردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات نیست.
رشد تکنولوژیهای دانش بنیان مسوولان جزیره کیش را مصمم نموده تا توسعه شبکه های ارتباطی آی تی و فناوری های اطلاعات را در اولویت برنامه های کلان محور این جزیره قرار دهند.
برگزاری نخستین نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات کیش (کیتکس) یکی از اتقاقاتی بود که نشان داد مسوولان جزیره کیش با واقعیت و ضرورت توسعه زیرساختهای ارتباطات و فناوریهای نوین در این منطقه آزاد باور جدی دارند.
بر این اساس ارزیابی پایانی این نمایشگاه و نقطه نظرات متولیان ، صاحب نظران و شرکت کنندگان در این همایش علمی ، بهانه ای شد تا گذری بر چگونگی برگزاری و دستاوردهای آن داشته باشیم.
نمایشگاه 'کیتکس' به همت شرکت فروغ افکار فارس و با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش با هدف تکمیل زنجیره علم ، فناوری ، تکنولوژی تولید محصول ، تجاری سازی و ورود به بازار جهانی به منظور ثروت آفرینی و ایجاد فضای تعامل همکاری و رقابتی سالم بین فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور بیش از 65 شرکت فعال در این زمینه در محل دائمی نمایشگاههای این جزیره از سوم تا ششم اردیبهشت ماه جاری دایر شد و معرفی کسب و کارهای مبتنی بر فناوری های نوین از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه بود.
حضور برند های معروف حوزه ارتباطات همچون همراه اول ، پرشین صنعت ، مبین نت ، تله کیش ، آتی شهر ایرانیان ، تجارت الکترونیک پارسیان و همچنین مراکز آموزشی معتبری چون دانشگاه صنعتی شریف ، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علمی کاربردی و مراکز علمی معتبر و حضور مراکز دولتی چون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ، سازمان منطقه آزاد کیش و بانک انصار و .... در کنار مخترعان ، نوآوران ، استارتاپ ها در این نمایشگاه نشان از کیفیت خوب و قابل قبول این نمایشگاه بوده است.
معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش معتقد است که امروز توسعه جزیره کیش فقط در حوزه های فیزیکی و فضا محور نیست بلکه باید زیرساخت های فناوری اطلاعات و قابلیت های کسب دانش و کاربرد آن را ارتقاء دهیم به این دلیل توجه ما به موضوع آی تی و فناوری اطلاعات بیشتر شده است .
محمد رضا سعیدی افزود: تلاش داریم جزیره کیش با ارتقاء بسترهای اینترنتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور پیشرو باشد و با بهره گیری از توانمندیهای متخصصان در زمینه اکوسیستم های هوشمند نیز موفق عمل کند.
وی با بیان اینکه جهان امروز با سرعت روزافزون پیشرفت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات روبرو است، تصریح کرد: در عصر اطلاعات و انقلاب چهارم صنعتی ، شاهد حضور جنبه های مختلفی مانند هوش مصنوعی و ماشین ها و تجهیزات هوشمند هستیم.
سعیدی اظهار کرد: این پدیده فرصت ها و تهدیدهای فراوانی برای ما بویژه برای ادامه دهندگان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همراه دارد.
وی گفت: از طرفی شاهد حوزه فناوری موجب افزایش کیفیت و بهره وری در زندگی شهروندان شده و در این محیط متغیر شاهد نوآوری تخریب گری هستیم که می تواند برهم زننده باشد.
سعیدی افزود: اگر در حوزه فناوری اطلاعات تلاش کافی داشته باشیم ، می توانیم فاصله خود را با جهان کم کنیم.
به گفته بسیاری از غرفه داران و شرکت کنندگان نمایشگاه کیتکس، این نمایشگاه با مدلهای مشابه قبلی بسیار متفاوت و از کیفیت بالایی برخوردار و نمونه بسیار مناسبی برای تداوم این نمایشگاه در سالهای آینده در جزیره کیش بوده است.
رئیس هیئت مدیره شرکت دانش پژوهین مینوسا که در این نمایشگاه غرفه ای را به خود اختصاص داده بود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از تلاش زیاد تیم اجرایی نخستین نمایشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (کیتکس) برای برگزاری هرچه بهتر این نمایشگاه تقدیر کرد و گفت: برگزاری اینگونه نمایشگاه ها در کشور با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی در دنیا امری مهم و ضروری است.
مرتضی احسنت افزود: مدیران اجرایی این نمایشگاه تلاش زیادی برای برگزاری هرچه بهتر آن کردند و به این دلیل این نمایشگاه از نظم و تعهد زیادی بهره می برد که در نمایشگاه های گذشته و مشابه کمتر دیده می شد.
وی ادامه داد: نمایشگاه هایی که در گذشته ایجاد می شد ، نظم و تعهد یکطرفه و تنها از جانب غرفه داران رعایت می شد ولی در نخستین نمایشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات این موضوع دو طرفه بود و تیم اجرایی و پشتیبانی حمایت و امکانات بسیار خوبی در اختیار شرکت کننده ها قرار می دادند.
وی اضافه کرد: در نمایشگاه کیتکس زمینه تعامل شرکت های کوچک در حوزه فناوری و اطلاعات بویژه برای استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان فراهم شده بود.
احسنت با بیان اینکه در این نمایشگاه توانسته با شرکت های تجاری بزرگ در جهت توسعه تجاری شرکت دانش بنیان خود مذاکره کند تاکید کرد: این قبیل نمایشگاه ها به جز فراهم آوردن محیطی برای ارائه و عرضه تولیدات به مصرف کننده می تواند باعث افزایش کیفیت محصولات و به اشتراک گذاشتن تجارب شرکت ها را نیز به ارمغان آورد.
وی افزود: حمایت از کالای ایرانی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و مسولان نظام است باید در حوزه فناوری، ارتباطات و تکنولوژی نیز در عمل انجام شود که برگزاری اینگونه نمایشگاه ها در مسیر نیل به این هدف ارزشمند است.
مجری نمایشگاه کیتکس نیز گفت: این نمایشگاه با حضور 65 شرکت دانش بنیان در فضایی به مساحت 3300 متر مربع و در حوزه فناوری ارتباطات هوش مصنوعی، زیرساختهای ارتباطی به مدت چهار روز در کیش برپا شد.
جواد مرادپور افزود: در این نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و ایده پردازان حوزه های هوش مصنوعی، بازی اینترنت اشیاء شرکت داشتند.
وی گفت: در حاشیه این نمایشگاه سمینارها و کارگاه های تخصصی دایر و از بالگرد زنده یاب و مسیریاب تولید شده یک مرکز علمی پژوهشی شیراز نیز رونمایی شد.
وی برگزاری خوب این نمایشگاه را نتیجه تعامل خوب سازمان منطقه آزاد کیش عنوان و خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت برگزاری این نمایشگاه از سوی مجموعه مدیریتی منطقه آزاد کیش در راستای حضور هرچه قوی تر شرکت های مطرح در زمینه این نمایشگاه همراهی و همکاری خوبی صورت گرفت.
فرزانه امیدی مسوول برگزاری سمینار های جانبی اولین نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات کیتکس نیز گفت: در راستای تقویت بنیادی و علمی این نمایشگاه 9 سمینار علمی و آموزشی در حاشیه اولین نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات کیش برگزار گردید.
وی افزود: از اهم این سمینارها می توان به سمینار هتل هوشمند ، دولت الکترونیک و امنیت اطلاعات ، اینترنت اشیاء و توسعه کسب و کار در اقتصاد دیجیتال اشاره کرد که با حضور و استقبال پرشور علاقه مندان و فعالان این حوزه همراه بود .
امیدی خاطرنشان کرد: در برگزاری این سمینارها از اساتید مجرب این حوزه ها برای آموزش و بازآموزی دعوت بعمل آمد و در پایان تعدادی از این سمینارها به شرکت کنندگان گواهی حضور در این دوره های آموزشی ارایه شد.
مدیر مجموعه علمی پژوهشی بسیج سپاه احمدابن موسی شیراز که در این نمایشگاه از آخرین دستاورد این شرکت که بالگرد زنده یاب بود رونمایی شد از شرکت در نخستین نمایشگاه کیتکس در جزیره کیش اظهار رضایت کرد و گفت: لازم است در کشور ما حمایتی جدی از حوزه فناوری ، فضای مجازی و استارت آپ ها انجام شود.
سید حسام بوستانی افزود: ارتقای کیفیت محصولات فناورانه در کشور ما نیاز به تعاملات و بازار سازی دارد که برگزاری اینگونه نمایشگاه ها به این اهداف کمک شایانی می کند.
وی پشتیبانی مسولان نمایشگاه کیتکس را خوب توصیف کرد و افزود: تیم اجرایی نخستین نمایشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (کیتکس) بسیار حرفه ای و متعهدانه تمام سعی خود را در جهت ارائه خدمات مناسب تر به غرفه داران و شرکت کنندگان انجام می دادند.
در حاشیه این نمایشگاه چهارمین دوره مسابقات بازی های رایانه ای نیز انجام شد که در دو رشته پی اس و فیفا 2018 برگزار شد ، همچنین در راستای ایجاد رقابت مهیج علمی و فنی با هدف تشویق علاقه مندان به توسعه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات ، استارتاپ دمو یا همان فن بازار نیز در نمایشگاه برگزار گردید .
قاضی زاده جوان 17 ساله کرمانی که مقام اول مسابقات فیفا 2018 را کسب کرد در گفت و گو با ایرنا گفت: این دوره از مسابقات رایانه ای که در جزیره کیش برگزار شد از کیفیت خوبی برخوردار بود.
وی ادامه داد: بازیکنان خوبی در این رقابتها شرکت کردند که برخی چندین دوره مقام اول ایران و حتی یک نفر نیز مقام جهانی کسب کرده بود.
قاضی زاده که از کیفیت سطح داوری ها رضایت داشت در ادامه بر اینکه لازم است رقابتهای رایانه ای بصورت مداوم و در یک تورنومنت ملی منظم برگزار شود تاکید کرد و افزود: کیفیت برگزاری این مسابقات در حدی بود که می توان آن را سالی 2 مرتبه و یا حداقل یک بار ادامه داد.
محمد گلابیان مدیرعامل شرکت فناوری ارتباطات مهام کیش نیز در رابطه با برگزاری این نمایشگاه گفت: این اولین نمایشگاه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کیش بود که از سطح خوبی در رابطه با شرکت کنندگان همراه بود و با توجه به حضور این شرکت ها برگزاری این نمایشگاه می توانست بازار خوبی برای مجموعه های در ارتباط باشد .
وی اطلاع رسانی این رویداد در جزیره کیش را از سوی مسئولان ذیربط ضعیف دانست و گفت : این نمایشگاه با حجم گسترده آن نیازمند یک تبلیغات قوی و گسترده در منطقه آزاد کیش داشت که این موضوع ضعیف عمل شد .
گلابیان در مجموع برگزاری این نمایشگاه را فرصت خوبی برای شرکت خود دانست و تاکید کرد: این نمایشگاه فرصت خوبی برای ارایه خدمات و دستاوردهای این شرکت بود که با ارتباط با دیگر شرکت ها و بازدید کنندگان توانست به نتایج مورد نظر خود برسد .
نجمه جراح زاده طراح اپلیکیشن غول همراه از دیگر شرکت کنندگان این نمایشگاه بود که با اشاره به این مطلب که این دومین حضور در نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات است گفت: نمایشگاه اول در تهران بود و نمایشگاه کیتکس کیش دومین حضور می باشد .
وی در رابطه با کیفیت نمایشگاه از عوامل اجرایی و چگونگی ارایه خدمات به غرفه داران و نظم و برنامه ریزی دقیق این نمایشگاه ابراز رضایت کرد و گفت: این نمایشگاه با توجه به اولین تجربه برگزاری خود توانست نشان دهد که می تواند در سال های آتی نیز برگزار کننده خوب و قوی در این حوزه باشد .
جراح زاده خاطرنشان کرد: با توجه به تخصصی بودن این نمایشگاه ، تعداد بازدیدکنندگان از انتظار پایین تر بود و توقع استقبال بیشتری از سوی مردم مورد نظر بود البته باید به این نکته هم توجه داشت که برگزاری این نمایشگاهها در راستای آشنایی بیشتر شرکت های بزرگ و کوچک با همدیگر و تبادل اطلاعات این شرکت ها با هم است.