ویژه های خبری

امروز : سه شنبه - ۲۵ - مرداد - ۱۴۰۱

به گزارش پایگاه خبری صبح کیش، معصومه پاشایی بهرام در نشست با سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی کیش گفت: مشکلات مناطق آزاد از جمله مسائل گمرکی، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده و ثبت سفارش در این مناطق هفته آینده در جلسه‌ای در وزارت امور اقتصادی و دارایی پیگیری خواهد شد.

وی افزود: ساختار‌های اشتباه و تکرار این اشتباهات، مشکلات زیادی را برای مناطق آزاد کشور به وجود آورده و باید این ساختار‌ها اصلاح شوند.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد صنعتی ـ تجاری و مناطق ویژه اقتصادی در مجلس شورای اسلامی، گفت: در گفتگو با رئیس جمهور، آقای رئیسی قول داد مشکل مالیات بر ارزش افزوده در جلسه سران قوا پیگیری و حل خواهد شد.

معصومه پاشایی بهرام با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران کشور ثروتمندی است، گفت: متاسفانه ما برای کشور‌های همسایه فعالیت می‌کنیم، اما من به آینده امیدوار هستم و در برنامه هفتم توسعه، مشکلات مناطق آزاد کشور را پیگیری و حل خواهیم کرد.

عضو فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی در انجام وظایف خودش ناتوان است و مناطق آزاد کشور باید از ذیل وزارت امور اقتصادی و دارایی خارج شوند و زیر نظر ریاست جمهوری به فعالیت خود ادامه دهند.

یعقوب رضازاده، افزود: برای سامان دادن به این موضوع، یا باید دولت لایحه بدهد و یا نمایندگان مجلس در قالب یک طرح، آن را پیگیری کنند و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: بودجه امسال و پارسال براساس درآمد‌های مالیاتی تنظیم شده و همین موضوع مشکلاتی را برای مناطق آزاد کشور ایجاد کرده است و امیدواریم این دغدغه‌ها برطرف شود و سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی با خیال آسوده در مناطق آزاد کشور فعالیت کنند.

حسین حاتمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز با بیان اینکه مناطق آزاد کشور به تغییر ساختار و رفتار نیاز دارند، گفت: مشکلات و دغدغه‌های سرمایه گذاران قابل لمس است و فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی این مشکلات را تاکنون پیگیری کرده و پس از این هم آن را با جدیت دنبال می‌کند.

نماینده‌ مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی هم گفت: قانون مناطق آزاد کشور، قانون خوبی است، اما اجرا نمی‌شود و اگر قرار است قوانین مناطق آزاد کشور مثل سایر مناطق کشورمان باشد بهتر است مناطق آزاد را حذف کنیم، زیرا فضای ناامید کننده‌ای در مناطق آزاد کشور حاکم شده است.

در ابتدای این جلسه، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی کیش مشکلات و دغدغه‌های خود را عنوان کردند.

اجرا نشدن قانون مناطق آزاد، قوانین خلق الساعه، بوروکراسی اداری، سلب اختیار از مدیران عامل مناطق آزاد، حذف مشوق‌های اقتصادی، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده، مشکلات گمرکی، قرار گرفتن مناطق آزاد ذیل وزارت امور اقتصادی و دارایی، واردات خودرو، خروج سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی و اختلاف مدیران و متضرر شدن فعالان اقتصادی از مهمترین مشکلاتی بود که در این جلسه مطرح شد.