ویژه های خبری

امروز : چهارشنبه - ۷ - خرداد - ۱۳۹۹

 دکتر شهریار اعتمادی گفت: تزریق این واکسن به کودکان بالای 2 سال و افراد بالای 65 سال و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و یا به بیماریهای زمینه ای مبتلا هستند توصیه می شود.
وی افزود: تزریق واکسن بین 70 تا 90 درصد جلوی ابتلا به بیماری و فراگیر شدن آن را می گیرد.
دکتر محمد رضا رضانیا رئیس مرکز توسعه سلامت کیش در پاسخ به این پرسش که چرا این واکسن در گروه واکسن های اجباری و ضروری قرار نمی گیرد؟ گفت: ویروس آنفلوانزا مدام در حال جهش است و نمی توان یک واکسن را مشخص کرد که سالها کودکان را برابر این ویروس ایمن کند .
وی افزود: هر سال نوع جدید واکسن به بازار عرضه می شود و خانواده ها می توانند با مراجعه به داروخانه ها این واکسن را تهیه و در مراکز معتبر درمانی تزریق کنند.
دکتر افشین صادقی داروساز با اشاره به اینکه آنفلوانزا بیماری تهاجمی است و گاهی تا 10 روز فرد مبتلا را گرفتار می کند گفت: بهتر است این واکسن قبل از شروع فصل سرما تزریق شود.
وی افزود: هر سال بیش از 100 نفر برای خرید این واکسن به داروخانه مراجعه می کنند.
یکی از پزشکان داروساز داروخانه کیش گفت: بر اساس تعرفه های پارسال قیمت این واکسن با توجه به کشور تولید کننده و نشان تجاری خاص ، بین 25 تا 59 هزار تومان است.
وی افزود: نوع هلندی،آلمانی و فرانسوی آن از نوع کره ای بهتر است و تزریق واکسن چینی توصیه نمی شود.
دکتر اعتمادی در پایان گفت: خانواده به تاریخ واکسن توجه کنند ،واکسنی که امسال به تزریق آن توصیه می شود باید تولید سال 2016 میلادی باشد.
البته اگر افراد بیماری خاصی دارند یا سرما خورده اند و عوارض آن  هنوز در بدن بیمار وجود دارد حتما قبل از تزریق واکسن به پزشک مراجعه کنند.
ویروس جهش یافته  آنفلوانزا از طریق تنفس منتقل می شود و  افراد  مبتلا یک هفته تا 10 روز و گاهی یک ماه گرفتار این بیماری می شوند.
 تب و لرز ، آب ریزش بینی و عطسه های پی درپی ، درد مفاصل و عضلات از علایم این بیماری است . بعد از یک هفته هم بیماری عفونی می شود و ریه ها را درگیر می کند که پزشکان تزریق آنتی بیوتیک با مقدار بالا را تجویز می کنند.


نوشتن دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد