پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397

 دكتر محمدرضا فاطمي گفت: مرجان‌های جزیره کیش بیش از مرجان‌های سایر مناطق خلیج‌فارس تخریب و حدود ۷۰درصد زیست‌بوم‌های مرجانی این جزیره نابود شده است.
وی نابودي مرجان‌ها را ناشي از 2عامل طبيعي و انساني دانست و افزود: مهم‌ترين عوامل تهديد‌كننده زيست‌بوم‌هاي مرجاني درخليج‌فارس(در آب‌هاي سرزميني ايران)، نوسانات شديد حرارتي است كه از 3دهه گذشته به‌دليل افزايش حرارت آب ناشي از پديده ال نينو اتفاق مي‌افتد و با آنكه هيچگاه دماي آب ناشي از اين پديده به بيش از 32درجه نمي‌رسيد، سال گذشته در رويدادي بي‌سابقه دماي آب ناشي از گرمايش زمين در عمق آب‌هاي جزيره كيش به 36درجه رسيد و به وقوع پديده سفيدشدگي و كشتار جمعي مرجان‌ها منجر شد.
اين كارشناس اكوبيولوژي دريا با اعلام اينكه حرارت زياد آب، بخش قابل توجهي از مرجان‌هاي شاخي ازجمله شاخ گوزني خليج‌فارس را نابود كرده است، تصريح كرد: علاوه بر افزايش دما، ساخت‌وسازهاي ساحلي هم باعث افزايش كدورت آب و در نهايت خفگي مرجان‌ها مي‌شود.
فاطمي قاچاق مرجان‌ها و غواصي‌هاي تفريحي را از ديگر عوامل نابودي مرجان‌ها دانست و افزود: با وجود آنكه براي هر كيلو مرجاني كه به‌صورت غيرمجاز از دريا برداشت شود 120هزار تومان جريمه تعيين شده اما اين جريمه بازدارنده نيست و قاچاق مرجان‌ها از جزاير جنوبي خليج‌فارس به تهران و ساير شهرهاي كشور ادامه دارد. به گفته وي، اين مرجان‌ها براي تزيينات مختلف ازجمله ويترين مغازه‌ها، آكواريوم‌ها و جواهر فروشي‌ها خريداري مي‌شوند واز آنجايي كه متقاضي مرجان زياد است اخيرا سودجويان مرجان‌هاي دريايي را با خريد از كشور‌هاي آسياي جنوب شرقي مثل فيليپين با لنچ از طريق برخي كشورهاي حاشيه خليج‌فارس به داخل قاچاق مي‌كنند و به متقاضيان مي‌فروشند.
اين استاد دانشگاه درباره تأثير آب‌شيرين‌كن‌ها بر مرجان‌ها هم گفت: تحقيقات نشان مي‌دهد آب شيرين كن‌ها تنها تا فاصله 100متري برآب‌هاي ساحلي تأثير مي‌گذارند ازجمله پساب‌هاي آب‌شيرين‌كني كه به شيوه تقطيري آب را شيرين مي‌كند و سال‌هاست در جزيره كيش براي تأمين آب شيرين 5هزار نفر نصب و راه‌اندازي شده، مرجان‌هاي موجود در شعاع 100متري را به‌دليل شوري و حرارت زياد نابود كرده است.
فاطمي درعين حال تأكيد كرد: اگر محل نصب آب شيرين كن‌ها با مطالعه و ارزيابي دقيق انتخاب و در منطقه‌اي كه پراكندگي مرجان‌ها كم است راه‌اندازي شود تأثيري روي مرجان‌ها نمي‌گذارد؛ براين اساس، آب‌شيرين‌كن تهديدي براي مرجان‌ها محسوب نمي‌شود.
رئيس صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري، آب شيرين‌كن‌ها را يكي از عوامل نابودكننده مرجان‌ها اعلام و تأكيد كرد كه نابودي مرجان‌ها به تعادل زيستي صدمه مي‌زند.
نصرت‌الله ضرغام در كارگاه بين‌المللي «بررسي واكنش زيست بوم‌هاي ساحلي خليج‌فارس نسبت به عوامل استرس‌زاي زيست‌محيطي» به آغاز همكاري پژوهشگران ايران و آلمان همسو با «زيست بوم خليج‌فارس» اشاره كرد و گفت: 60درصد اكسيژن جهان را جنگل‌ها و 40درصد آن را فيتوپلانگتون‌هاي دريا تأمين مي‌كنند.
وي راه‌اندازي يك مركز پژوهشي و تحقيقاتي دريا در منطقه خليج‌فارس را ضروري دانست و گفت: اگرچه مركز اقيانوس‌شناسي در كشور فعاليت مي‌كند اما لازم است كه در حوزه دريا نيز پژوهشكده‌اي راه‌اندازي كنيم

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

گزارش تصویری / رزمایش الی بیت المقدس در جزیره کیش گزارش تصویری / راهپیمایی 22 بهمن در جزیره کیش تصاویر / آخرین دیدار مرحله نهایی لیگ برتر ساحلی گزارش تصویری / فوتسال دوستانه بانوان هنرمند کشور و منتخب کیش گزارش تصویری / مسابقات ورزشی جانبازان و معلولان شرکت نفت در جزیره کیش

آخرین اخبار

نظرات شما

 • لعيا مددي
  احمدي نژاد مَرده
   
 • و.ح
  با سلام، ما در کشور نماد.و آلمان های ایرانی اسلامی بسیار داریم که در کل دنیا شناخته شده است. بهتر ...
   
 • نیوشا
  من اردیبهست میخوام برم . به نظرتون با کیفیت و قیمت مناسبترین مرکز خرید کجاست . رستوران هم معرفی کنید ...
   
 • الهام
  به نظر من خوب بود جنساش خوب بود و قيمتها عالى من كه خيلى راضى هستم و از اين كه بيشتر خريد نكردم ...
   
 • احمدی
  افتخاریست در رکاب تیم ملی کشورت بودن
   
 • خداداد جوان بخت
  به نام خدا ((من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق )) قهرمانی تیم تنیس روی میز کیش و کسب مدال طلای مسابقات ...

تمامی حقوق محفوظ است. استفاده از اخبار و تصاویر اختصاصی این وبگاه تنها با ذکر نام منبع صبح کیش امکان پذیر است.

Template Design:Dima Group

با تشکر

Close

از این که این خبر صبح کیش را به اشتراک گذاشتید متشکریم