چهارشنبه 2 اسفند 1396

 دكتر محمدرضا فاطمي گفت: مرجان‌های جزیره کیش بیش از مرجان‌های سایر مناطق خلیج‌فارس تخریب و حدود ۷۰درصد زیست‌بوم‌های مرجانی این جزیره نابود شده است.
وی نابودي مرجان‌ها را ناشي از 2عامل طبيعي و انساني دانست و افزود: مهم‌ترين عوامل تهديد‌كننده زيست‌بوم‌هاي مرجاني درخليج‌فارس(در آب‌هاي سرزميني ايران)، نوسانات شديد حرارتي است كه از 3دهه گذشته به‌دليل افزايش حرارت آب ناشي از پديده ال نينو اتفاق مي‌افتد و با آنكه هيچگاه دماي آب ناشي از اين پديده به بيش از 32درجه نمي‌رسيد، سال گذشته در رويدادي بي‌سابقه دماي آب ناشي از گرمايش زمين در عمق آب‌هاي جزيره كيش به 36درجه رسيد و به وقوع پديده سفيدشدگي و كشتار جمعي مرجان‌ها منجر شد.
اين كارشناس اكوبيولوژي دريا با اعلام اينكه حرارت زياد آب، بخش قابل توجهي از مرجان‌هاي شاخي ازجمله شاخ گوزني خليج‌فارس را نابود كرده است، تصريح كرد: علاوه بر افزايش دما، ساخت‌وسازهاي ساحلي هم باعث افزايش كدورت آب و در نهايت خفگي مرجان‌ها مي‌شود.
فاطمي قاچاق مرجان‌ها و غواصي‌هاي تفريحي را از ديگر عوامل نابودي مرجان‌ها دانست و افزود: با وجود آنكه براي هر كيلو مرجاني كه به‌صورت غيرمجاز از دريا برداشت شود 120هزار تومان جريمه تعيين شده اما اين جريمه بازدارنده نيست و قاچاق مرجان‌ها از جزاير جنوبي خليج‌فارس به تهران و ساير شهرهاي كشور ادامه دارد. به گفته وي، اين مرجان‌ها براي تزيينات مختلف ازجمله ويترين مغازه‌ها، آكواريوم‌ها و جواهر فروشي‌ها خريداري مي‌شوند واز آنجايي كه متقاضي مرجان زياد است اخيرا سودجويان مرجان‌هاي دريايي را با خريد از كشور‌هاي آسياي جنوب شرقي مثل فيليپين با لنچ از طريق برخي كشورهاي حاشيه خليج‌فارس به داخل قاچاق مي‌كنند و به متقاضيان مي‌فروشند.
اين استاد دانشگاه درباره تأثير آب‌شيرين‌كن‌ها بر مرجان‌ها هم گفت: تحقيقات نشان مي‌دهد آب شيرين كن‌ها تنها تا فاصله 100متري برآب‌هاي ساحلي تأثير مي‌گذارند ازجمله پساب‌هاي آب‌شيرين‌كني كه به شيوه تقطيري آب را شيرين مي‌كند و سال‌هاست در جزيره كيش براي تأمين آب شيرين 5هزار نفر نصب و راه‌اندازي شده، مرجان‌هاي موجود در شعاع 100متري را به‌دليل شوري و حرارت زياد نابود كرده است.
فاطمي درعين حال تأكيد كرد: اگر محل نصب آب شيرين كن‌ها با مطالعه و ارزيابي دقيق انتخاب و در منطقه‌اي كه پراكندگي مرجان‌ها كم است راه‌اندازي شود تأثيري روي مرجان‌ها نمي‌گذارد؛ براين اساس، آب‌شيرين‌كن تهديدي براي مرجان‌ها محسوب نمي‌شود.
رئيس صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري، آب شيرين‌كن‌ها را يكي از عوامل نابودكننده مرجان‌ها اعلام و تأكيد كرد كه نابودي مرجان‌ها به تعادل زيستي صدمه مي‌زند.
نصرت‌الله ضرغام در كارگاه بين‌المللي «بررسي واكنش زيست بوم‌هاي ساحلي خليج‌فارس نسبت به عوامل استرس‌زاي زيست‌محيطي» به آغاز همكاري پژوهشگران ايران و آلمان همسو با «زيست بوم خليج‌فارس» اشاره كرد و گفت: 60درصد اكسيژن جهان را جنگل‌ها و 40درصد آن را فيتوپلانگتون‌هاي دريا تأمين مي‌كنند.
وي راه‌اندازي يك مركز پژوهشي و تحقيقاتي دريا در منطقه خليج‌فارس را ضروري دانست و گفت: اگرچه مركز اقيانوس‌شناسي در كشور فعاليت مي‌كند اما لازم است كه در حوزه دريا نيز پژوهشكده‌اي راه‌اندازي كنيم

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

گزارش تصویری / راهپیمایی 22 بهمن در جزیره کیش تصاویر / آخرین دیدار مرحله نهایی لیگ برتر ساحلی گزارش تصویری / فوتسال دوستانه بانوان هنرمند کشور و منتخب کیش گزارش تصویری / مسابقات ورزشی جانبازان و معلولان شرکت نفت در جزیره کیش گزارش تصویری / برگزاری نماز جمعه در مصلی جزیره کیش

آخرین اخبار

نظرات شما

 • كارن
  اميدوارم با ورود ايشون افرادى كه ورزش جزيره رو نابود كردند و بجاى خدمت رسانى به مردم جزيره فقط و فقط ...
   
 • رضا
  اجرای این ارکستر در جزیره واقعا شگفت انگیز بود و به اقای زمانیان و اکستر بی نظیرشون به ویژه نوازنده های ...
   
 • خدابنده
  دقیقا همینطور هست و من هم کلا ۲ بار به این مکان رفتم هر ۲ بار دچار اشتباه شدم و ناگهان خود را در خلاف ...
   
 • مهرداد
  تبریک خالی که فایده نداره ، یه مراسم روز دانشجو بگیرن اینا که بلدن یادواره شهدا بگیرن به روز دانشجو که ...
   
 • میثم
  آقا گوش ندید به این حاشیه ها واقعااااااااا عالیه همه چی داره و همه چی ارزونتر از جاهای دیگه
   
 • نسیم
  باسلام اقای استاد ایرج گلزاری لطفاشمارتون بمن بدیدنمونه سفالهاجدیدمیخوام ممنون میشم

اینستاگرام صبح کیش

تمامی حقوق محفوظ است. استفاده از اخبار و تصاویر اختصاصی این وبگاه تنها با ذکر نام منبع صبح کیش امکان پذیر است.

Template Design:Dima Group

با تشکر

Close

از این که این خبر صبح کیش را به اشتراک گذاشتید متشکریم