ویژه های خبری

امروز : یکشنبه - ۹ - آذر - ۱۳۹۹

جزیره کیش در ایام نوروز سال گذشته میزبان 220 هزار گردشگر بود اما پیش‌بینی شده است با تسهیلاتی که برای این ایام تدارک دیده شده میزان مسافران و گردشگران این جزیره زیبای جنوب کشور به 300 هزار نفر برسد.

این در حالی است که 4 فروند شناور به مجموعه ناوگان حمل مسافر از بنادر چارک، آفتاب و لنگه اضافه شده است تا مسافران نوروزی جزیره کیش برای سفر خود تسهیلات بیشتری داشته باشند و این در حالی است که  پروازهای ناوگان کیش ایر نیز برای این ایام افزایش یافته است.

روز گذشته علیرضا قائدیان دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی کیش در یک نشست خبری برنامه های نوروزی این ستاد را تشریح کرد و گفت: در این ایام ۴ فروند شناور غیر از شناورهای موجود گردشگری بین جزیره کیش و ۳ بندر چارک، آفتاب و لنگه افزوده شد.

 وی با اشاره به آماده‌سازی ناوگان کیش‌ایر برای پروازهای نوروزی به کیش از افزایش پروازها از مبادی مختلف به این جزیره خبر داد و گفت: در 11 کمیته تخصصی فعالیت‌ها در این ستاد تعریف شد و برنامه‌ریزی‌های سفرهای نوروزی انجام شد.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی کیش گفت:‌ در این دو ماه تمهیداتی فراهم شد که مسافران با توجه به شرایط و ضوابط، امکانات ویژه‌ای در جزیره کیش داشته باشند.

این مقام مسئول با تاکید بر این که بنادری مانند بندر چارک، آفتاب  و لنگه به عنوان بنادر ورودی مسافر به کیش محسوب می‌شود گفت: به طور معمول شناورهای مسافر بری و حمل خودرو از این مبادی به جزیره کیش تردد دارند و  برای ایام عید امسال با هماهنگی با سازمان بنادر و دریانوردی 4 فروند شناور به این ناوگان اضافه خواهد شد تا گردشگران نوروزی از تسهیلات بیشتری برخوردار شوند.

وی ادامه داد: مسافران امسال در بخش بندر از تسهیلات بیشتری برخوردار خواهند شد و این تغییر در مسیر بندرگاهی چارک به طور برجسته تری خدمات رسانی نوروزی خود را ارائه خواهد داد.

قائدیان همچنین در خصوص نرخ بلیت‌های نوروزی هواپیمایی کیش نیز اظهار داشت: مسیرهای پروازی کیش‌ایر غیر از مسیرهای مرتبط به سمت کیش، از برنامه حذف می‌شود و به‌جای آن توسعه مبادی به جزیره کیش در دستورکار خواهد بود.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش افزود: پرواز به جزیره کیش توسط کیش‌ایر از فرودگاه‌های کاشان، ‌آبادان و یزد اضافه شد و در ادامه با مجوز سازمان هواپیمایی مسیرهای دزفول ـ کیش و همدان ـ کیش نیز به این چرخه اضافه می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه گسترش پروازها به کیش در دستورکار است، اظهار داشت: در تعطیلات نوروز تلاش کردیم با امکان برقراری پرواز فوق‌العاده تأثیرگذاری در کنترل عرضه و تقاضا داشته باشیم تا آنهایی که از طریق سیستم فروش بلیت هواپیمای کیش تهیه می‌کنند کمترین نوسان قیمتی را داشته باشند.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی کیش ادامه داد: از 12 فروند ناوگان شرکت هواپیمایی کیش روزانه 4 هزار صندلی در اختیار مسیرهای با مبدأ و مقصد کیش قرار می‌گیرد، ضمن آنکه 60 درصد پروازها به کیش با سایر خطوط هواپیمایی کشور انجام می‌شود.

قائدیان افزود: تلاش کردیم با افزایش مبادی و تعداد پروازها به جزیره کیش قیمت‌ها را کنترل کنیم، در قیمت بلیت هواپیما یک شاخص قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و یک شاخص عرضه و تقاضا مدنظر است، باید نظام عرضه  و تقاضا را کنترل کنیم تا هزینه نهایی سفر به کیش زیاد نشود. در آبان‌ماه امسال قیمت پروازها در مسیر تهران ـ کیش به صورت ثابت ارائه شد، البته نوسانات نرخ ارز نیز در این حوزه تأثیرگذار است چون هزینه تعمیر و نگهداری هواپیما ارزی است.

این مقام مسئول در سازمان منطقه آزاد گفت: امسال مقرر شد در ضوابط ورود خودرو به جزیره کیش از طریق لندی‌کرافت‌ها فقط خودروهای تولید داخل که از سال 90 تولید شده‌اند با در دست داشتن معاینه فنی معتبر و خودروهای خارجی که از سال 1385 شمسی تولید شده‌اند با در دست داشتن معاینه فنی معتبر امکان ورود به جزیره کیش داشته باشند.

وی افزود: یکصد دستگاه ون و مینی‌بوس برای جابه‌جایی مسافران نروزوی در جزیره کیش اختصاص یافته است و نیازی به استفاده از خودروی شخصی در این جزیره نیست.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی کیش تأکید کرد: همچنین ورود خودروهای سنگین شامل کامیون، کامیونت، مینی‌بوس و وانت به جزیره کیش ممنوع است.

قائدیان درباره قیمت ورود خودروها به جزیره کیش گفت: به ازای هر خودرو هزینه ورود 200 هزار تومان است که در مبادی ورودی دریافت می‌شود،‌ ضمن آنکه باید بلیت شناور هم توسط مسافران خریداری شود و دوره ماندگاری خودرو در جزیره کیش 5 روز است.

قائدیان همچنین اظهار داشت: 52 واحد اقامتی 2 تا 5 ستاره در جزیره کیش وجود دارد که شامل 12 هزار تخت اقامتی است.

وی افزود: علاوه ‌بر واحدهای اقامتی رسمی در سطح جزیره برای اسکان مسافران کمپ خانوادگی الغدیر با 2 هزار چادر اقامتی، کمپ مجردی المپیک با 500 چادر اقامتی و ستاد اسکان فرهنگیان با 10 مدرسه در نظر گرفته شده است.

وی تأکید کرد: به هیچ عنوان مجوز نصب چادر در معابر و پارک‌های جزییره در ایام نوروز صادر نمی‌شود ضمن آنکه هزینه اجاره کمپ هر شب 40 هزار تومان است.

وی یادآور شد: سال گذشته در ایام نوروز تعداد 220 هزار نفر مسافر وارد جزیره کیش شدند و پیش‌بینی می‌شود این رقم در نوروز 97، به 300 هزار نفر مسافر افزایش یابد.

وی گفت: ستاد نظارت مستمر سازمان منطقه آزاد کیش نیز 24 ساعته در ارائه خدمات نظارت دارد ضمن آنکه شماره تلفن 4414 از 27 اسفند 96 تا 20 فروردین 97 پاسخگوی مسافران نوروزی است.

وی افزود: همچنین امسال برای آنکه اطلاع‌رسانی از نرخ خدمات و بخش‌های گردشگری جزیره کیش ارائه شود، از 15 روز پیش سامانه IKISH راه‌اندازی شد که روی تلفن همراه مسافران نصب می‌شود و اطلاعات راهنمای برنامه‌های نوروزی، وضعیت واحدهای اقامتی، شناورها و... از این طریق قابل دسترس است ضمن آنکه مسافران می‌توانند انتقادات و شکایات خود را از این طریق بیان کنند.


نوشتن دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد