ویژه های خبری

امروز : شنبه - ۴ - بهمن - ۱۳۹۹


به گزارش پایگاه خبری صبح کیش به نقل از دبیرخانه کمیته رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری، مجموعا 707 پایگاه خبری با تکمیل و ارسال فرم‌های خوداظهاری، در چهارمین رتبه‌بندی، مشارکت داشته‌اند. پایگاه خبری صبح کیش در رده 184 کشور و رتبه 148 پایگاه های خبری استانی و پس از پایگاه‎های خبری هرمزگان امروز و کیشوند نیوز در رده سوم استان هرمزگان قرار گرفت.

لازم به ذکر است فاز عملیاتی چهارمین دوره رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری، با همت و همیاری نمایندگان رسانه‌ها و مدیران مسئول در دوران شیوع کرونا، انجام و با توجه به درخواست‌های مکرر مدیران مسئول برای شرکت در رتبه‌بندی، مهلت دریافت فایل‌های خوداظهاری طی دو مرحله تمدید شد.

جدول زیر گویای خلاصه‌ای از اقدامات و مراحل انجام رتبه‌بندی در این دور است:
1 - ارسال شیوه نامه و شاخص‌های رتبه بندی دور قبل برای 20رسانه برتر آخرین دوره جهت بازبینی و اعلام نظرات اصلاحی
2 - برگزاری جلسات بازبینی و اصلاح شیوه نامه و شاخص‌های رتبه بندی دور جدید در دو سطح نمایندگان رسانه‌ها و مدیران مسئول
3 - تشکیل جلسه انتخابات اعضای کمیته رتبه بندی با حضور مدیران مسئول 20 رسانه اول دور قبل
4 - تعیین دو عضو هیات علمی جهت عضویت در کمیته رتبه بندی
5 - برگزاری جلسه کمیته رتبه بندی جهت تعیین زمان شاخص ها و اعلام دور جدید رتبه بندی
6 - اعلام جدول شاخص‌ها جهت شرکت در رتبه‌بندی
7 - انتشار فهرست شرکت‌کنندگان در دور چهارم رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری و تمدید فرصت شرکت در رتبه بندی
8 - استخراج، دسته بندی، ارزیابی و راستی آزمایی فرم‌های خوداظهاری و شاخص‌های محول شده به کمیته رتبه‌بندی توسط دبیرخانه و اعضای کمیته رتبه‌بندی
9 - اعلام نتایج اولیه دور چهارم رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری
10 - اعلام فرصت اعتراض به نتایج اولیه
11 - مکاتبه با 65 مدیرمسئول پایگاه خبری که به دلیل رعایت نکردن ماده 18 قانون مطبوعات در آستانه حذف از رتبه بندی بودند و تعیین ضرب الاجل تا آخر آذر ماه برای اصلاح
12 - بررسی اعتراض های دریافتی و راستی آزمایی مجدد خوداظهاری و وضعیت عادی فعالیت پایگاه‌های خبری شرکت کننده در رتبه‌بندی و اعلام نتایج نهایی
 
در بیانیه اعضای کمیته دور چهارم رتبه بندی پایگاه‌های خبری آمده است:
-منتخبان مدیران مسئول در کمیته رتبه بندی بر اساس شیوه نامه رتبه بندی که به تایید مدیران مسئول رسیده بود نسبت به رتبه بندی سایت های خبری اقدام کردند و در مراحل مختلف رتبه بندی هم، مبنا همان شیوه نامه بوده و بر اجرای بند بند آن تاکید داشته اند.
-اعضای کمیته رتبه بندی ضمن تقدیر از مدیران مسئولی که صادقانه فرم خوداظهاری این دوره را تکمیل کرده بودند اعلام می کند به منظور صیانت و دفاع از حقوق این اکثریت با خوداظهاری هایی که ساختگی بودن مصادیق آن محرز شناخته شد و آن پایگاه خبری عملکردی مغایر با خوداظهاری در زمان های دیگر داشت به صورت ویژه مورد بررسی مجدد قرار گرفته و فارغ از نگاه تساهلی امتیازات آنها مجددا بررسی شد.
-در مواردی که صحت نتایج مورد تردید اعضای کمیته رتبه بندی  قرار گرفت، به منظور راستی آزمایی نهایی و اطمینان از صحت نتایج ، راستی آزمایی ثانویه،  با مراجعه در همان موضوع  به اخبار و مطالب روزهای قبل و بعد در بازه های زمانی دیگر، انجام شد.
-بنا بر تصمیم اعضای کمیته رتبه بندی به منظور حمایت از پایگاهای خبری در این دوره امتیازهای منفی رتبه بندی مورد بررسی قرار نگرفته و اجرایی نشد.
-اعلام نتایج بر اساس اعمال ضرایب استانی، تخصصی و اختصاصی اعلام می شود.
-اعضای کمیته دور چهارم رتبه بندی پایگاه‌های خبری بر اساس رویه پیشین دوره های گذشته رتبه بندی، بازنگری و به روز رسانی شاخص های رتبه بندی پایگاه‌های خبری برای دور آتی را لازم می دانند و از همه مدیران مسئول پایگاه‌های خبری، فعالان و صاحب نظران این حوزه دعوت می کنند در فرایند به روز رسانی و ارتقای شاخص های رتبه بندی پایگاه‌های خبری دبیرخانه رتبه بندی را یاری کنند.

نتایج دور چهارم رتبه بندی پایگاه‌های خبری در قالب سه فایل زیر اعلام می شود:
1. فایل امتیازات همه پایگاه‌های خبری عمومی بدون در نظر گرفتن استان محل فعالیت حاوی اطلاعات نام رسانه و امتیاز.
2.فایل امتیازات پایگاه‌های خبری استانی. (پایگاه‌های خبری استانی که تخصصی هم هستند در فهرست پایگاه‌های خبری تخصصی و اختصاصی اعلام شده اند)
3.فایل امتیازات پایگاه‌های خبری تخصصی و اختصاصی

اعضای دور چهارم کمیته رتبه بندی پایگاه‌های خبری:
1- احسان اله حجتی، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی
2- یونس شکرخواه، عضو هیات مؤسس و عضو هیات رئیسه انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی، عضو گروه چندرسانه‌ای فرهنگستان هنر و عضو هیأت علمی دانشکدۀ مطالعات جهان در دانشگاه تهران
3- مهری رفعتی، مدرس روزنامه نگاری در دانشگاه جامع علمی کاربردی
4- بیژن مقدم،مدیرمسئول پایگاه خبری الف
5- حبیبب عباسی، سردبیر پایگاه خبری شفقنا
6- مسعود فاتح، مدیرمسئول پایگاه خبری سیتنا
7- علی اصغر شفیعیان، سردبیر پایگاه خبری انصاف نیوز