دوشنبه 4 تير 1397

 

 پس از لغو نمایشگاه مد و لباس اسلامی و شروع شدن شایعات در بین مردم بر آن شدیم تا مصاحبه ای با یکی از مسئولین این جشنواره انجام داده و قدری فضای الوده شده بر اساس شایعات را شفاف کنیم.

به همین منظور طی چند تماسی که با آقای عمادالدین گلاب داشتیم ایشان اعلام آمادگی خود را اعلام و برای سوالات ما پاسخ های شفاف و روشنی ارائه کردند.

 

خودتان را به ما و خوانندگان صبح کیش معرفی کنید:

عمادالدین گلاب، کارشناس طراحی بافت پارچه و ارشد مهندسی پوشاک، 15 ساله سابقه در حوزه نساجی و طراحی پارچه و لباس، موسس و مدیر عامل اولین شرکت تخصصی پارچه و لباس کشور .

 

از چه زمانی برنامه ریزی کیش مود را شروع کردید ؟

در خصوص جشنواره های مرتبط به حوزه لباس اسلامی و پوشش اسلامی، از مهمترین برنامه های دراز مدت و هدفمند کارگروه ساماندهی بنیاد ملی مد و لباس که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کند این است که در تمام نقاط کشور و در هر شهرستانی در سال نمایشگاه مد اسلامی و جشنواره های در این راستا برگزار شود، خب خیلی از شهرها تا الان برگزار شده اما حضور در مناطق آزاد و برگزاری مد اسلامی در منطقه آزاد را طبق بررسی که ما انجام دادیم اولین جایی که از بین جزیره کیش، جزیره قشم و جزیره ابوموسی که خود این مناطق درخواست کننده برگزاری این نمایشگاه بودند ما جزیره کیش را انتخاب کرده و در راستای همان نمایشگاه های شهرهای مختلف طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران وارد مذاکره با مسئولان منطقه ازاد کیش شدیم و بستر پروپزال مرتبط با جشنواره را فراهم نمودیم.

 

در صحبت های قبل گفتید که خود مناطق آزاد درخواست برگزاری این نمایشگاه را داشتند، کدام مجموعه از سازمان منطقه آزاد کیش درخواست برپایی این نمایشگاه را برای شما ارسال کردند؟

سازمان امور زنان و خانم امیری درخواستی برای برگزاری رویدادی در حوزه مد و پوشاک بود و نسبت به اشرافی که ما به قوانین حوزه مد و پوشاک کردیم ارسال کرده و ما شروع به دریافت مجوزها و اقدامات اولین نمایشگاه کردیم.

 

خب گفتید مجوزها، آیا کیش ماد مجوز برگزاری نمایشگاه در جزیره کیش را داشت؟ مرجع صادر کننده مجوز چه نهاد یا سازمانی بود ؟

ببینید، چیزی در کل کشور در مباحث مربوط به مد و پوشاک مشترک هست و مصوبه هیئت دولت در این زمینه هست که هر گونه فعالیت در حوزه مد و پوشاک چه منطقه آزاد و چه در منطقه غیر آزاد بخواهد صورت بگیرد باید با مجوز از کارگروه بنیاد ملی مد و لباس ایران باشد که کمیسیونی تحت نام کمیسیون صدور مجوزها را شامل می شود و هر کسی که بخواهد در هر جای ایران حتی تهران نمایشگاهی برگزار کند یا هر گونه رویدادی که مرتبط با حوزه مد و پوشاک باشد افتقا بیفتد باید درخواست خود را با ارائه مدارک و طرح جامع به این کمیسیون ارجاع داده و این کمیسیون مورد بررسی قرار دهد و طی یک یا دوجلسه ای که در این کمیسیون که شامل نماینده های وزارت فرهنگ و ارشاد، نماینده پلیس فتا، نماینده اماکن کل کشورو نماینده قوه قضائیه هستند درخواست را از نظر فضاهای اجتماعی، شخصیت های برگزار کننده، سوابق علمی و تجربی برگزار کننده مورد بررسی قرار داده و در صورت تایید وارد فاز دوم که بررسی مسائل فنی و علمی جشنواره است شروع می شود. ما در خصوص جشنواره کیش مود در اولین اقدام پس از مذاکره با سازمان، نامه موافقت سازمان منطقه آزاد کیش را به دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور (دکتر قبادی) تحویل دادیم و اعلام کردیم که از جانب جزیره کیش برگزاری این نمایشگاه بلامانع است. ما از تمام فیلترهای کمیسیون صدور مجوز رد شده و مجوز صادر شد. جالب اینجاست که زمانی مجوز برای ما صادر شده که اماکن کل کشور از اماکن جزیره کیش درخواست تاییدیه کرده و اماکن کیش موافقت خود را اعلام کرده است و قطعا مجوزی که در دست داریم مجوزی با تاییدیه تمام ارگان های نظامی و نظارتی جزیره کیش است.

 

قبل از این نمایشگاه، نقشینه پود سابقه برگزاری نمایشگاهی به این وسعت را داشت؟

خیر، نقشینه پود در این وسعت نمایشگاه مد برگزار نکرده بود اما همایش های مختلف در حوزه مد، پوشاک و نساجی برگزار شده بود.

 

چطور قبل از ورود شما به جزیره کیش معاونت امور زنان سازمان درخواست کتبی داده و پیگیر حضور شما در کیش بودند اما بعد از حضور در کیش شما با معاونت گردشگری سازمان مکاتبه کرده و پیگیر مسایل بودید؟

ببینید تا قبل از صدور مجوز ارتباط ما با معاونت امور زنان سازمان بود اما بعد از دریافت مجوز و با وسعت گرفتن تبلیغات ما در سراسر کشور با عنوان کیش مود که به عنوان برند در کشور مطرح شد، با تشخیص آقای مونسان اسپانسر اصلی ما گردشگری سازمان معرفی شد و آقای مهندس خدایی به عنوان راهنمای ما در برگزاری جشنواره در کنار ما بودند.

 

شما با تمام کادر و میهمانان وارد جزیره کیش شدید، تمام وسایل به برج های طلایی منتقل شد، اما 24 ساعت قبل از شروع و افتتاحیه به شما اعلام کردند که نمایشگاه لغو شده، چگونه و به واسطه چه اشخاصی این مورد به شما اعلام شد؟

جشنواره ما یک جشنواره مستقل از نظر مالیست و طبق برنامه هایی که تدوین کرده بودیم، 16 اردیبهشت مراسم افتتاحیه بود که 2 تور در نظر گرفته بودیم که یکی از آن ها از 15 الی 21 اردیبهشت که ورود غرفه دارهای ما، کادر اجرایی و تور دوم بود که  18 اردیبهشت ورود تولید کنندگان کشور، دانشجویان طراحی پارچه و لباس، اساتید دانشگاه، صاحبان مزون های لباس و فعالین حوزه مد و پوشاک بود و قرار بود 19 اردیبهشت مراسم اختتامیه باشد که با حضور مسئولین رده بالای وزارت فرهنگ و ارشاد و وزارت صنعت،  معدن و تجارت و چهره های معروف جامعه باشد.

زمانی که تور اول ما پرواز کرد، برج های طلایی چیدمان شد، مانکن های استاندارد و مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقر شدند، لباس هایی که دارای کد شیما بودند مستقر شد و همه چیز آماده افتتاحیه بود که 2 نفر از سوی سازمان وارد مجموعه شده و اعلام لغو جشنواره را به صورت شفاهی به ما انجام داده و ما را به سازمان دعوت کردند که با حضور ما و ریاست اماکن کیش جلسه ای برگزار شد که در آن از ما مدارک و تاییدیه ها را خواستار شدند که ارائه کردیم و چیزی که برای ما جالب بود این بود که با توجه به قوانین جمهوری اسلامی ایران که قبل از صدور مجوز، اماکن کل کشور می بایست به اماکن کیش نامه زده و نظر اماکن کیش را جویا می شد، به ما اعلام شد که این اتفاق هرگز نیفتاده و چیزی که برای ما جالب تر از قبل بود، ادعای مسئولان منطقه آزاد مبنی بر عدم اعتبار مجوز صادر شده از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کیش بود که خب البته جزیره کیش در خاک جمهوری اسلامی ایران است و هر آن چه در هیئت دولت تصویب شود در تمام کشور قابل اجراست و در بررسی های انجام شده علی الظاهر عنوان می شود که اماکن مجوز برگزاری این جشنواره را نداده، خب سوال اینجاست که اگر اماکن این مجوز را صادر نکرده پس چطور وزارت ارشاد برای ما مجوز صادر کرده است؟

 

قبل از ورود به کیش، بررسی نکردید که از اعتبار مجوز وزارت ارشاد در کیش مطمئن شده و سپس جهت انجام امور وارد کیش شوید ؟

قطعا این اتفاق افتاده، ما نرفتیم که سرخود از تهران مجوز گرفته و با تجهیزات و غرفه داران به کیش سفر کنیم، طی این مدت ارتباط و همکاری هایی را با امور زنان و گردشگری سازمان داشتیم و طی این مدت به ما عنوان نشد که برای ایجاد نمایشگاه می بایست مجوز جدا تهیه شود.وقتی اماکن کل کشور مجوز ما و مسائل فنی و برگزار کنندگان جشنواره را مورد بررسی قرارداده و تائید می نماید بالطبع ادارات زیرمجموعه و شهرستان ها هم می بایست طابع این دستورالعمل و تاییدیه باشند. مطمینا سازمان منطقه آزاد کیش به مجوزی که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده بود اعتماد داشتند و برای آنان معتبر بوده که تبلیغات محیطی جزیره کیش، بیلبوردها، لمپوست ها، تبلیغات پیامکی داشته و صدا و سیمای کیش بارها این جشنواره و شروع آن را اعلام کرده و این گستردگی تبلیغات در جزیره کیش نشان دهنده قانونی بودن این جشنواره بود و این نشان از ایرانی و اسلامی بودن این جشنواره بود.

 

از روز شروع کیش ماد تا به امروز که 4 روز از لغو این جشنواره می گذرد چه هزینه هایی برا آن انجام شده است؟

 در خصوص هزینه ها با توجه به مستقل بودن جشنواره تا به امروز نزدیک به 390 میلیون تومان هزینه انجام شده که از طریق غرفه دارها، ثبت نام در کلاس های مختلف و کارگاه های جانبی نمایشگاه و سرمایه گذاری شرکت نقشینه پود به عنوان برگزار کننده تامین شده و لغو شدن نمایشگاه باعث عودت تمام وجوه دریافت شده علی رغم هزینه شدن بابت هتل، بلیط و ایاب و ... شد  که این موارد هزینه های ما را دو برابر کرد، در واقع می توان گفت که 750 میلیون تومان ضرر مالی در این مورد به شرکت نقشینه پود وارد شده است.

 

بابت ضرر مالی وارد شده این نمایشگاه، ایا اقدام قانونی جهت بازگشت مبالغ و دریافت خسارت از سازمان منطقه آزاد کیش انجام خواهید داد؟

بر علیه سازمان خیر، طبق اظهارات سازمان، لغو جشنواره از سوی آن ها نبوده و از طرف اماکن این برنامه لغو شده است، اما همچنان تا به امروز هیچ نامه کتبی ای مبنی بر لغو این جشنواره به ما ابلاغ نشده و در صورتی که برای برگزاری از ما نامه کتبی و مجوز خواسته اند.

 

مگر نه که شما مجوز برگزاری داشتید و از سوی دیگر نامه لغو این برنامه به دست شما نرسید، چرا نمایشگاه را برگزار نکردید ؟

در جلسه شب قبل از افتتاحیه وقتی به ما اعلام کردند که اجازه برگزاری نمایشگاه را نداشته و می بایست لغو شود و دستور از جاهایی صادر شده که شما اجازه کار ندارید و هر چه سریع تر می بایست جزیره کیش را ترک نمایید، آن هم بعد از 7 ماه برنامه ریزی، رایزنی و هزینه و در صورتی که ما کاملا آماده برگزاری مراسم افتتاحیه هستیم و حتی میهمان های مراسم افتتاحیه را هم دعوت کردیم خب مطمئنا این شک آنقدر بزرگ بود که درخواست اعلام کتبی لغو نمایشگاه در آن زمان برای ما دور از ذهن بود و به آن فکر نکرده بودیم.

در حال حاضر هیچ اقدام قانونی را بر علیه هیچ سازمان و ارگانی انجام نداده ایم ولی این به این معنا نیست که انجام نخواهیم داد، هنوز در حال رایزنی هستیم که دستور لغو جشنواره مد و لباس اسلامی جزیره کیش از سوی کدام ارگان صورت گرفته است. ما برای حل یک مشکل نباید صورت مساله آن را پاک کنیم.

 

همکاران شما، غرفه داران و دیگر افرادی که وارد جزیره کیش شده و با لغو این جشنواره مواجه شدند در حال حاضر در جزیره کیش هستند؟

از آنجایی که تور ما چارتر بود و از 15 الی 21 بود و از آنجایی که اکثر این افراد از فعالین حوزه لباس و مد بوده و مشغله های کاری بسیاری در شهر های خود داشتند دو حالت می توانست اتفاق بیفتد، یا می بایست بلیط های رفت و هتل را سوخت می کردی و بلیط های برگشت جدا صادر می کردیم که خب در این حالت متحمل ضرر بیشتری می شدیم و یا این که دوستان و همکاران این سفر کاری را به سفر تفریحی تبدیل کرده و تا تاریخ 21 اردیبهشت در کیش می ماندند که با توجه لطفی که نسبت به من و شرکت من داشتند و دیدند که چه اتفاقی افتاد و لغو جشنواره را فاجعه ای در حوزه مد و لباس ایران دانستند با تفریحی شدن این مسافرت موافقت کرده و در حال حاضر در کیش به سر می برند.

 

از روزی 16 اردیبهشت با توجه به اطلاع رسانی هایی که شما در سطح ملی و سازمان منطقه آزاد کیش در سطح جزیره انجام دادید، خیلی از کیشوندان و هموطنان با درب های بسته برج های طلایی مواجه شدند، چه صحبتی برای این علاقمندان به حوزه مد و لباس اسلامی دارید؟

خب خیلی از دوستان مراجعه کرده و با منظره برج های طلایی به صورت خاموش و با مانکن های عریان مواجه شدند و خب هیچ فرد یا افرادی هم اجازه حضور و اعلام لغو جشنواره در آن محل را نداشتند و متاسفانه اطلاع رسانی های لغو جشنواره به خوبی انجام نشد، من به عنوان دبیر جشنواره از این عزیزان عذر خواهی می کنم.

 

اما سخن آخر

از ما که برگزاری این جشنواره گذشت اما اگر جزیره بخواهد در حوزه گردشگری و فرهنگی قدم هایی بردارد و جوان هایی که به جغرافیای کیش علاقمند هستن را حفظ کند، نمی دانم روی صحبتم با که باشد اما به آن شخص که دستور لغو این جشنواره را صادر نمود عرض می کنم که تنها لطمه به من برگزار کننده نزدند، بلکه لطمه اصلی را به پوشاک ایرانی، پوشاک اسلامی و طراحان پوشاک اسلامی و از همه مهم تر لطفه به نام و برند کیش زدند.

 

مدارک :

مجوز برگزاری جشنواره کیش مد در جزیره کیش

 

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

آخرین اخبار

نظرات شما

 • محمدی
  امروز بعد از ی هفته دوندگی و کلی دردسر قرار بود با ماشین شخصی خودمون برییم مسافرت دیروز گفتن فردا صبح ...
   
 • محمد زرساز
  عالی حرف نداره ما که تازه داریم ازش بیرون میشیم ـ 8) 8)
   
 • مصطفی
  منم خرید کردم قیمتاش عالیه
   
 • محسنی
  احسنت بر شما نمی دانم چرا جناب دکتر انصاری که مدیری فهیم است اینقدر از فشارهای سیاسی عقب نیشنی میکند ...
   
 • فرهاد
  خیلی خوب شد امیدوار هستم که با آمدن این ماشین مشکل گرفتگی شبکه فاضلاب حل بشود با تشکر از شرکت مهندس آلفا ...
   
 • حمید
  خیلی عالیه انشالله که دستگاهای جدید و با تکنولوژی روز وارد جزیره بشه

تمامی حقوق محفوظ است. استفاده از اخبار و تصاویر اختصاصی این وبگاه تنها با ذکر نام منبع صبح کیش امکان پذیر است.

Template Design:Dima Group