کد خبر : 6002

 به منظور بهره برداری از پساب خروجی تصفیه خانه های فاضلاب جزیره برای آبیاری فضای سبز جزیره کیش در سال 97، در تصفیه خانه مرکزی کیش  13 هزار متر مکعب و در تصفیه خانه شمال 3 میلیون و 197 هزار و 907 متر مکعب فاضلاب تصفیه شد. همچنین، در تصفیه خانه میر مهنا  18 هزار و 600 هزار متر مکعب و در تصفیه خانه جنوب 308 هزار و 65 متر مکعب فاضلاب تصفیه شد.
طی این مدت، 80 درصد از آب مورد نیاز فضای سبز کیش توسط چهار تصفیه خانه جزیره تامین شده است.
فاضلاب در جزیره از طریق خطوط تحت فشار به طول 63 هزار و 300 متر و همچنین در خطوط انتقال فاضلاب ثقلی 112 هزار و 170 متر و 35 ایستگاه پمپاژ فاضلاب منتقل می شوند.
در این مدت، 113 هزار و 11 متر از شبکه فاضلاب توسط واترجت، شستشو و لایروبی و 75 هزار و 716 متر مکعب فاضلاب توسط تانکر حمل شده است.
لازم به ذکر است، به علت عدم اجرای شبکه فاضلاب در نوار جنوبی و غربی جزیره ، فاضلاب در این مناطق خصوصاً در سرویس های بهداشتی در درون سپتیک تانک ها ذخیره و سپس به وسیله تانکرها های حمل فاضلاب به تصفیه خانه ها منتقل می شد که این امر به دلیل نشت از درون سپتیک ها به زمین ، باعث ایجاد آلودگی محیط زیست و همچنین تحمیل هزینه حمل تانکری می شد.
با احداث تصفیه خانه های غیر متمرکز به روش ABR که فاقد تاسیسات و تجهیزات است و نگهداری خاصی نیاز ندارد، علاوه بر جلوگیری از آلودگی محیط زیست و حذف هزینه حمل تانکری، از پسآب تولیدی آن می توان در فضاهای سبز همان محدوده استفاده کرد. به همین دلیل در 2 پایلوت روستای باغو و کلبه هور این نوع تصفیه خانه اجرا شده و طی مدت یکسال گذشته بطور مداوم پایش و حدود 3000 متر مکعب آب از این تصفیه خانه ها استحصال گردیده و نتایج بدست آمده حاکی از شرایط بسیار مناسب پسآب تولیدی این تصفیه خانه ها دارد.
گفتنی است، مساحت فضای سبز جزیره کیش بالغ بر 500 هکتار است و 100 درصد پساب حاصله از تصفیه خانه های فاضلاب کیش صرف آبیاری آن می شود.نوشتن دیدگاه

آخرین اخبار

تمامی حقوق محفوظ است. استفاده از اخبار و تصاویر اختصاصی این وبگاه تنها با ذکر نام منبع صبح کیش امکان پذیر است.