ویژه های خبری

امروز : پنجشنبه - ۲۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱
خطاب به مدیران جزیره کیش؛

۲۳ تیر ۱۴۰۰ بود که با دستور وزیر بهداشت جزایر خلیج‌فارس به‌استثنای کیش و قشم وارد مرحله واکسیناسیون عمومی بالای ۱۸ سال شده و در کمتر از ۲۰ روز خبر واکسینه شدن این جزایر به گوش رسید. پس از اعتراض شدید ساکنان قشم و کیش و پیگیری اصحاب رسانه کیش، با دستور جدید وزیر، این دو جزیره بزرگ خلیج‌فارس نیز به چرخه واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال وارد شدند.
پس از دستور وزیر در سایت و سیستم ثبت‌نام واکسن دسترسی افراد بالای ۱۸ سال دارای پرونده سلامت در این جزایر باز و نام‌نویسی و نوبت‌دهی برای ساکنان این دو جزیره آزاد شد.
در حین ثبت‌نام ساکنان جزیره کیش با مشکل ظرفیت روزانه تزریق واکسن روبرو شده و با پیام ظرفیت‌تکمیل محل‌های تزریق واکسن روبرو شدند تا جایی که در اطلاعیه‌های متعدد اعلام شد که این افراد تا رسیدن نوبت تزریق واکسن صبوری پیشه کرده و مکرراً سیستم ثبت‌نام را برای پیدا کردن نوبت خالی بررسی نمایند.
اما طی روزهای گذشته جزیره کیش با کمبود واکسن مواجه شد و شورای سلامت جزیره کیش طی اطلاعیه و به‌واسطه عدم دریافت واکسن تخصیص داده‌شده از افرادی که پیامک نوبت تزریق واکسن دریافت کرده بودند درخواست کرد به محل تزریق مراجعه نکرده و منتظر اطلاعیه‌های بعدی این مرکز باشند.
حال جای سؤال اینجاست که وزیر بهداشت با چه پشتوانه‌ای دستور تزریق واکسن به ساکنان این دو جزیره را صادر و یا در صورت تخصیص سهمیه به جزیره کیش چرا این سهمیه به جزیره کیش ارسال نشده است؟
این روزها با قرنطینه و تعطیلی‌های متعدد کسب‌وکارها و رکود شدید اقتصادی، ابلاغ محدودیت‌های ساعتی فعالیت بازارهای تجاری طی روزهای آینده، کاهش شدید گردشگران ورودی و وضعیت نامطلوب مالی کسبه و ساکنان این جزیره مرجانی آیا بهتر نبود مسئولان جزیره کیش به‌جای سفرهای متعدد به پایتخت و برگزاری جلسات مختلف برای حفظ صندلی مدیریت خود در دولت جدید، همه توان و وقت خود را صرف پیگیری دلیل عدم ورود واکسن تخصیص‌یافته به جزیره کیش می‌کردند؟
چه مشکلی بزرگ‌تر از تعطیلی فضای کسب‌وکار جزیره گردشگری کیش و ضررهای مالی شدید کسبه و تجار این جزیره وجود دارد که مسئولان بر روی این مشکلات چشم‌بسته و به‌جای نامه‌نگاری با وزیر بهداشت و درخواست سهمیه واکسن این جزیره و حل مشکلات مربوط به واکسیناسیون عمومی کیش وندان در نامه به وزیر پیشنهادی اقتصاد مشتاقانه از سوابق خود سخن گفته و به تملق‌گویی از وزیر پیشنهادی اقتصاد می‌پردازند و از مشکلات پیش‌آمده در جزیره کیش غافل‌اند.
در کمال تأسف جزیره کیش چند ماهی است با مدیریت ضعیف مسئولان و تصمیم‌گیری‌های عجیب روبروست و اقتصاد جزیره مرجانی روزهاست روی خوش به خود ندیده است. بحران اقتصادی این روزها در کیش بی‌سابقه است و مدیران فعلی نیز روزهای خود را با صدور احکام مدیریتی و جابجایی افراد در پست‌ها، برنامه ریزی برای پرورش آهو و طاووس در هندورابی، تکمیل سالن جدید فرودگاه و... سپری کرده و بر روی مشکلات اصلی جزیره کیش چشم‌بسته‌اند.

ایوب قادری

صبح کیش