ویژه های خبری

امروز : سه شنبه - ۱۳ - خرداد - ۱۳۹۹

طی سال های گذشته چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه انتخابات مجلس شورای اسلامی آمارها نشان از گرایش قابل توجه مردم و ساکنین جزیره کیش به سوی جناح سیاسی خاصی دارد. در جدیدترین مرحله این آزمون سیاسی نیز مردم جزیره کیش روز  هفتم اسفند ماه سال گذشته همراه  با مردم سراسر کشور حضوری  پرشور در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی داشتند و با شرکت گسترده خود، یک بار دیگر با به نمایش گذاشتن وحدت عمومی و علاقمندی  خود به سرنوشت کشور، به کاندیداهای منتخب  و مورد علاقه خود رای دادند. آمار بسیار خوب تعداد شرکت کنندگان در پای صندوق های رأی در حوزه جزیره کیش و اخذ حدود 17000رأی نشان از حضور و مشارکت سیاسی  بالا وبسیار خوب مردم کیش و نقش تأثیر  گذار آراء آنها  در مجموع آراء حوزه شهرستان  (بندر لنگه -بستک-پارسیان) داشت. پس از توجه به میزان بسیار خوب مشارکت  مردم جزیره  کیش  در انتخابات  و مقدار کل آرا بدست آمده در این حوزه، گرایش سیاسی منتخبین و حائزین آرا نیز قابل توجه است. در  این انتخابات  خالد زمزم نژاد کاندید معرفی شده از سوی ائتلاف اصلاح طلبان و لیست امید بیشترین آراء را از مردم جزیره کیش به دست آورد. که نشان از نوع گرایش سیاسی مردم جزیره کیش دارد. روالی که البته تقریبا در همه انتخابات های گذشته نیز بوده  است.
   نکته حائز اهمیت  اینکه پس از زمزم نژاد بعنوان نفر اول و نادعلی نژاد بعنوان کاندیدای محلی کیش رده سوم نیز به سید هاشم توانا دیگر  کاندید اصلاح طلب این دوره از انتخابات تعلق گرفت و کاندید ای مشخص اصول گرای این دوره از انتخابات رده پنجم آراء را بدست آورد. این در حالی است که می دانیم برای منطقه ای همچون کیش بعلت حاکمیت منطقه آزاد و نوع اداره آن یک نماینده ممکن است از نظر پیگیری و تامین خواسته های عمومی همچون سایر نقاط کشور و شهرستانها وعده هایی همچون تامین آب و برق و آسفالت و...و... موضوعیتی  نداشته باشد ، گرچه البته حضور فعال یک نماینده می تواند در پیگیری اموری همچون اصلاح و تغییرات مورد نیاز در قوانین سرمایه گذاری و اقتصادی مناطق آزاد  و صدالبته جهت گیریهای مهم سیاسی کشور بسیار موثر باشد، اما آنچه در این گزینش ها و انتخاب ها بیشتر موثر بوده همان علاقمندی و گرایش سیاسی مردم و ساکنین جزیره و نوع تفکری است که کاندیدا داشته است و بر اساس نزدیکی  به دیدگاههای سیاسی کشور توانسته است آرا مردم کیش را بدست آورد .شاید به دلیل همین تجربه بررسی آرا مردم کیش در دوره های گذشته است که دیگر کاندیداها نیز علیرغم اینکه به جناح های سیاسی مخالف تعلق دارند، در تلاشند خود را به دیدگاه سیاسی مورد علاقه مردم کیش نزدیک نشان دهند! جمع بندی نهایی شمارش آراء و فاصله قابل توجه تعداد آراء کاندید ای اصلاح طلب و کاندید اصول گرا (چیزی حدود دو برابر 1787و 3262) به گونه ای شفاف، گرایش سیاسی اکثریت مردم جزیره کیش را که به سوی اصلاح طلبان است نشان می دهد.
در انتخابات دوره گذشته در مجموع  آرا شهرستان خالد زمزم نژاد 29977و احمد جباری 29150 رای از مجموع حدود 124000 آرا را بدست آوردند این در حالی است که برخی کاندیداهای دور اول به حمایت از یکی از این دو کاندیدای نهایی پیوسته اند و تنی چند نیزالبته  تاکنون اعلام موضع مشخصی نداشته اند. آیا در دهم اردیبهشت مردم کیش یک بار دیگر روند همیشگی سیاسی خود را ادامه خواهند داد و به  نماینده اصلاح طلبان رای خواهند داد؟ روندی که طی سال های گذشته نشان از پیشتازی مردم کیش در جریانات سیاسی کشور و اعتقاد به اصلاح امور و تدبیر و امید در توسعه کشور داشته است.


نوشتن دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد