دوشنبه 4 تير 1397

غلامرضا منوچهری روز سه شنبه در نشست سرمایه گذاری صنعت نفت که در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش برگزار شد، به ذخایر هیدروکربوری ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش بریتیش پترولیوم ایران از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز، رتبه نخست منابع هیدروکربوری را در جهان دارد .
وی افزود: کارشناسان نیز معتقد هستند که ایران از مناسب ترین و بیشترین ظرفیت های سرمایه گذاری نفتی در جهان برخوردار است.
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: ایران امکان صادرات گاز و سواپ نفت را دارد و می تواند به عنوان مرکزی برای مبادلات انرژی مطرح شود.
**آیت الله هاشمی به معنای واقعی کلمه، عاشق توسعه ایران بود
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور مهندسی و توسعه به رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و افزود: وی به معنای واقعی کلمه عاشق ایران و توسعه کشور بود.
منوچهری با بیان این آیت الله هاشمی آرزوهای بزرگی برای آبادانی کشور داشت، اضافه کرد: شاید اغراق نباشد که بگوییم، وی اقتصاددانی بود که از طرح های توسعه، تصوری ذهنی داشت.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ادامه داد: آیت الله هاشمی به دلیل علاقه به توسعه، حتی جزئیات پروژه ها را نیز پیگیری می کرد.
**توسعه ایران با صنعت نفت گره خورده است
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران با بیان این که توسعه ایران با صنعت نفت گره خورده است، گفت: اگرچه شاهد تحولات سریع در بخش انرژی مثل انرژی خورشیدی هستیم، اما همچنان شاهد رشد استفاده از انرژی های هیدروکربوری از جمله نفت و گاز خواهیم بود.
منوچهری به سابقه بیش از 100 ساله ایران در صنعت نفت اشاره کرد و افزود: اکنون بسیاری از میدان های نفتی کشور در نیمه دوم عمر خود قرار دارند و دچار افت تولید شده اند.
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه تولید نفت کشور به حدود چهار میلیون بشکه ای نفت نزدیک شده است، ادامه داد: با افزایش تولید گاز از میدان پارس جنوبی، سهم گاز در سبد انرژی کشور به 70 رسیده است.
منوچهری بیان داشت: اکنون حدود 97 درصد جمعیت شهری و 85 درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند.
وی همچنین درباره توسعه صنعت پتروشیمی، گفت: با توسعه منابع گازی، فرصت مناسبی برای تامین خوراک و توسعه صنعت پتروشیمی فراهم شده است.
**درآمد 400 میلیون دلاری در صورت افزایش یک درصدی ضریب بازیافت میادین
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران درباره بازیافت مخازن نفتی نیز افزود: ضریب بازیافت کنونی میدان های کشور، حدود 25 درصد است که باید تا 40 درصد افزایش یابد.
وی اضافه کرد: مجموع ذخایر درجای نفت کشور حدود 800 میلیارد بشکه است که در صورت افزایش حتی یک درصدی بازیافت، حدود هشت میلیارد بشکه به تولید نفت کشور افزوده می شود که بر اساس قیمت های کنونی نفت، 400 میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور خواهد داشت.
منوچهری تاکید کرد: افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی، امری ضروری است زیرا برخی از این میدان ها مشترک بوده و برخی نیز به مرور دچار آسیب خواهند شد.
**سهم 70 درصد ساخت داخل در صورت اجرای پروژه های نفتی
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران به توسعه اشتغال در کشور در صورت سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی ها، باید 200 میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه گذاری شود که باید حدود 70 درصد آن به بخش داخل اختصاص یابد.
وی یادآور شد: اکنون به دنبال وارد کردن شرکت های بین المللی صاحب فناوری به کشور هستیم، اما اجرای پروژه ها باید از طریق همکاری با شرکت های ایرانی انجام شود.
معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران بیان داشت: وجود نفت گران به معنای اجرای پروژه ها و کار بیشتر در کشور خواهد بود.
وی به تجربه کم کشور در فناوری های جدید بازیافت مخازن نفتی اشاره کرد و گفت: از فناوری های جدید این صنعت می توان برای بازیافت مخازن نفتی استفاده کرد.
منوچهری افزود: ایران از ذخایر شیل اویل و شیل گاز برخوردار است، اما بهره برداری از آنها اکنون توجیه اقتصادی ندارد.
سیزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی با هدف معرفی توانمندی های کشور در حوزه های نفت، گاز، آب، برق و انرژی های تجدید پذیر دوشنبه شب با حضور 180 شرکت داخلی و خارجی در جزیره کیش گشایش یافت.
در این نمایشگاه 140 شرکت داخلی و 40 نماینده و شرکت خارجی در فضایی به معرفی فرصت ها و ظرفیت های سرمایه گذاری و سرمایه پذیری و دستاوردهای سازندگان و تولیدکنندگان نفت، گاز، پتروشیمی، آب و برق و انرژی های نو می پردازند .
اتریش، آلمان، آمریکا، اسپانیا، روسیه، ایرلند ،سوئیس، ایتالیا، فرانسه، امارات متحده عربی و عراق از جمله شرکت های خارجی حاضر در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش هستند .
سیزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش تا 23 دی ماه میزبان بازدیدکنندگان است.

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

آخرین اخبار

نظرات شما

 • محمدی
  امروز بعد از ی هفته دوندگی و کلی دردسر قرار بود با ماشین شخصی خودمون برییم مسافرت دیروز گفتن فردا صبح ...
   
 • محمد زرساز
  عالی حرف نداره ما که تازه داریم ازش بیرون میشیم ـ 8) 8)
   
 • مصطفی
  منم خرید کردم قیمتاش عالیه
   
 • محسنی
  احسنت بر شما نمی دانم چرا جناب دکتر انصاری که مدیری فهیم است اینقدر از فشارهای سیاسی عقب نیشنی میکند ...
   
 • فرهاد
  خیلی خوب شد امیدوار هستم که با آمدن این ماشین مشکل گرفتگی شبکه فاضلاب حل بشود با تشکر از شرکت مهندس آلفا ...
   
 • حمید
  خیلی عالیه انشالله که دستگاهای جدید و با تکنولوژی روز وارد جزیره بشه

تمامی حقوق محفوظ است. استفاده از اخبار و تصاویر اختصاصی این وبگاه تنها با ذکر نام منبع صبح کیش امکان پذیر است.

Template Design:Dima Group