ویژه های خبری

امروز : شنبه - ۹ - فروردین - ۱۳۹۹

حدود 10 شب بود که مطلع شدیم یکی از کارگران کیشی به جهت پرداخت نشدن حقوق ماهیانه اش اقدام به خودکشی کرده است.
راهی میدان پردیس شدیم و ابتدا با راه بندان پلیس که از میدان ساحل با مستقر کردن خودروی راهنمایی و رانندگی انجام شده بود مواجه و سپس با جمعیت زیادی از کیشوندان و مسافران برخورد کردیم که برای تماشای این ماجرا در کنار هم جمع شده بودند و خوشبختانه با اقدام نیروهای نظامی مستقر در صحنه پراکنده شدند.


شاید این دست اقدامات برای ذهن های کنجکاو مردم جذاب باشد اما می تواند انگیزه ای برای فرد مورد بحث جهت انجام این کار باشد و طبق توصیه تمام روانشناس ها در چنین مواردی می بایست همان ابتدا تمام تجمعات جمع و دور و اطراف شخص خالی شود کاری که نیروهای نظامی مستقر در صحنه شاید کمی دیر اما به خوبی و با احترام انجام دادند.


پس از پراکنده شدن جمعیت و حوالی ساعت 11 و با تلاش و مشاوره های روانشناس پزشکی قانونی جوان 25 ساله مذکور از قصد خود منصرف شده و پس از دور شدن از محل مرتفع توسط ماموران ناجا راهی منطقه انتظامی کیش شدند.

اما چند سوال؟
چرا پس از اقدام نافرجام این جوان بازدداشت خواهد شد؟
آیا خودکشی در قانون جمهوری اسلامی ایران جرم است؟

پاسخ سوالاتمان را از گفتگوی یکی از حقوقدان های مطرح کشور با فارس پیدا کردیم که بدین شرح است :


درباره اقدام به خودكشي و مواد قانوني مرتبط با اين اقدام گفت: همانطور كه در قانون مجازات اسلامي قيد شده است خودكشي جرم نيست. وي افزود: براساس اين ماده قانوني اقدام به خودكشي و شروع به آن نيز جرم نيست و كساني كه در اين رابطه ترك فعل داشته‌اند و يا حتي معاونت داشته باشند نيز مجرم شناخته نخواهند شد. اين حقوقدان كشور در پاسخ به اين سوال كه چرا پس از منصرف شدن افرادي كه قصد خودكشي داشته‌اند اين افراد بازداشت مي‌شوند، گفت: معمولاً اين افراد صرفاً به دليل برهم زدن نظم عمومي و اخلال در نظم بازداشت مي‌شوند. وي تصريح كرد: از آنجا كه فعل اين افراد باعث ايجاد ترس و وحشت در بين اقشار مختلف جامعه مي‌شود و بخشي از نظم جامعه را برهم مي‌زند اين افراد مجرم شناخته مي‌شوند. خرمشاهي در پاسخ به اين سوال كه آيا سازمان‌هايي كه در رابطه با اقدام به خودكشي مي‌توانند از فردي كه قصد خودكشي داشته به دليل اتلاف وقت و يا صرف هزينه شكايت كنند گفت: شكايت سازمان‌هايي مانند آتش‌نشاني، پليس و اورژانس نمي‌تواند كيفري باشد و صرفاً اين سازمان مي‌توانند در صورت وارد شدن خسارت به آنها درخواست پرداخت خسارت از سوي فرد را داشته باشند.

حال آن که چه مجازاتی برای این جوان معترض در نظر گرفته خواهد شد بسته به برخورد مسئولان نظامی و قضائی با این مساله دارد.

تصاویر:

 


نوشتن دیدگاه

بازتاب  

# علی دوشنبه, 04 مرداد 1395
:P

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد