ویژه های خبری

امروز : شنبه - ۴ - بهمن - ۱۳۹۹
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کیش:

به گزارش صبح کیش سرگرد محمد زنگانه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با وجود آن که آمار تصادف‌های رانندگی در کیش در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۹ درصد کاهش یافته اما نکته مهم‌تر این که متاسفانه در سال جاری تصادف‌ها عمدتا توسط قشر جوان صورت می‌گیرد و بر خلاف کیشوندان مسن یا گردشگران، آنها کمتر قانون را رعایت می‌کنند.   

وی استفاده از گوشی تلفن همراه را یکی از علت‌های اصلی بروز تصادف‌ها عنوان کرد و افزود: در همین هفته اخیر شاهد چند فقره تصادف بودیم به این علت که افراد در حین رانندگی مشغول ارسال پیام در فضای مجازی بوده‌ و به علت نداشتن تمرکز کنترل اتومبیل خود را از دست داه‌اند. از طرفی معتقدم خانواده‌ها نسبت به گذشته توجه و نظارت کمتری نسبت به فرزندان خود دارند.

زنگانه همچنین به نقش فضای مجازی در بیشتر دیده‌شدن تخلف‌های رانندگی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه بسیاری از شهروندان فیلم تخلف‌های رانندگی را توسط دوربین‌های خود ثبت می‌کنند و برای پلیس راهور ارسال می کنند و پلیس هم با کسانی که تخلف کرده‌اند برخورد می‌کند. مانند ورود موتورهای شارژی یا خودروها به پیست دوچرخه‌سواری که همکاران ما ابتدا آنها را ۷۲ ساعت توقیف و بعضا ۹۰ هزار تومان هم جریمه کردند. این همراهی و مشارکت مردم می‌تواند در کاهش تخلف‌ها و بهبود فرهنگ ترافیکی جزیره نقش موثری داشته باشد به شرطی که همه خود را ملزم به رعایت قانون و حفظ آرامش بدانند.

معاون اجتماعی پلیس همچنین به موضوع کرایه خودرو توسط گردشگران یا کیشوندان اشاره کرد و گفت: متاسفانه در مواردی افرادی که خودرو اجاره می‌کنند با هدف خودنمایی بیشتر در سطح خیابان کورس می‌گذارند که یک تخلف مشهود به حساب می‌آید و گاهی ممکن است خودشان آسیبی نبینند اما باعث تصادف سایرین شوند.   

وی ادامه داد: برای اجاره خودرو دستورالعمل خاص وجود دارد. ما از رنت‌کاران محترم تقاضا داریم در هنگام تحویل خودرو حتما با رویت دقیق مدارک، قوانین وضوابط رانندگی را برای افراد تشریح و خودروها را در اختیار هر کسی قرار ندهند. از طرفی متاسفانه گاهی برخی از رنت‌کاران غیرمجاز به گردشگران عنوان می کنند که در فلان منطقه کیش می‌توانند با سرعت برانند که غیرقانونی است و محدودیت سرعت شامل تمامی جزیره می‌شود.

زنگانه در ادامه به اقدامات صورت گرفته برای بهبود فرهنگ ترافیک جزیره اشاره کرد و افزود: پلیس در دو بخش کار می کند؛‌ به به صورت میدانی از طریق همکاری با سایر پلیس‌های تخصصی و گشت‌های آشکار و نامحسوس و در حوزه فرهنگ‌سازی هم از طریق مشارکت با معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد و شرکت عمران، آب و خدمات، به عنوان متولیان فرهنگی جزیره، ‌با شناسایی نقاط حادثه‌خیز بنرهای محیطی نصب شده است. همچنین سعی کرده‌ایم از ظرفیت فضای مجازی و رسانه‌ها نیز بیشترین استفاده را برای بهبود فرهنگ ترافیک جزیره ببریم و از مذم هم خواسته‌ایم با ارسال موارد تخلف به «کیش امن» پلیس به ما در این مسیر کمک کنند.