ویژه های خبری

امروز : شنبه - ۲۱ - تیر - ۱۳۹۹

 تفاهم نامه مذکور در زمینه ساخت و توسعه تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره به ظرفیت ده هزار متر مکعب در شبانه روز از طریق قرارداد BOT می باشد.
مهندس علی مقدس زاده رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش، با بیان اینکه توسعه تصفیه خانه های کیش در زمره برنامه های اجرایی شرکت و منطبق با طرح جامع جزیره است، افزود: با توجه به اینکه در شرایط کنونی میانگین فاضلاب ورودی به تصفیه خانه های فعال شمال و جنوب جزیره برابر با ظرفیت اسمی آنها بوده و این امر ریسک عدم امکان ارائه خدمات در سال های آتی را به همراه دارد، توسعه تصفیه های های جزیره اجتناب ناپذیر خواهد بود.
مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش اضافه نمود: با توجه به مرجانی بودن جزیره و لزوم حفظ و نگهداری محیط زیست و انتقال آب سالم تر به نسل های بعدی ، اجرای شبکه های انتقال و تصفیه خانه های فاضلاب امری ضروری است.
وی با اشاره به اینکه تمامی آب تصفیه شده در تصفیه خانه های کیش صرف آبیاری فضای سبز جزیره می شود، اظهار داشت: با راه اندازی مدول دوم تصفیه خانه شمال جزیره، آب مورد نیاز برای توسعه فضای سبز جزیره تامین می شود. لجنی که از تصفیه این فاضلاب ها بدست می آید، علاوه براینکه به عنوان کود دارای مقادیر زیادی از ترکیبات شیمیایی نظیر نیترات و فسفات است، خاصیت جذب کنندگی آب و سبک کننده خاک را نیز داراست.
مهندس مقدس زاده یادآور شد: علاوه بر تامین نیاز آبی فضای سبز، سبب بازچرخانی آب تولیدی توسط آب شیرین کن های جزیره شده و در مصرف انرژی و هزینه و جلوگیری از آسیب به محیط زیست نیز اثربخشی مهمی دارد.
مهندس مقدس زاده با بیان اینکه مهندس ثابت یکی از سرمایه گذاران قدیمی کیش است و اقدامات ارزنده ایشان در امر احداث اماکن گردشگری برای تمام کیشوندان و گردشگران آشناست، گفت: با اجرای این تفاهم نامه در راستای اهداف جزیره به جذب گردشگر نیز اقدام خواهد شد.
لازم به ذکر است، با توجه به مشکلات عدیده ناشی از بوی فاضلاب، مسائل زیست محیطی، هزینه های زیاد انتقال فاضلاب از طریق تانکر و نیاز مبرم جزیره به تامین آب برای فضای سبز، تصفیه خانه 10 هزار متر مکعبی شمال کیش در سال 1393 به بهره برداری رسید. این تصفیه خانه امکان افزایش تولید پسآب به 40 هزار متر مکعب را داراست که با رشد جمعیت ساکن و گردشگر در سالهای آتی مدول های دیگر وارد مدار خواهند شد. با امضای این تفاهم نامه و راه اندازی مدول دوم تصفیه خانه شمال، تولید پسآب این تصفیه خانه به 20 هزار متر مکعب خواهد رسید.


نوشتن دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد