چند وقتی است درآمد جزیره کیش از موضوع چنج ویزا به صفر نزدیک شده و امارات با جایگزین کردن منطقه ای دیگر، تلاش کرده منفعتی به جیب همسایگان ایرانی اش نرود.

یکی از ویژگی های خاص کیش و برخی دیگر از مناطق آزاد کشورمان آن است که علی رغم انجام پروازهای مستقیم خارجی، اتباع بیگانه براي ورود مستقيم به این جزیره از طريق مبادي مجاز، نياز به اخذ قبلي رواديد ندارند و نمايندگان نيروي انتظامي در فرودگاه و بندرگاه كيش، اجازه اقامت را به مدت 14 روز بر روي اسناد مسافرتي معتبر آنان مهر مي کنند.

از سالها قبل و به علت قوانین خاص کاری و بهداشتی کشور امارات متحده عربی، جمع قابل توجهی از کارگران شاغل در مناطق مختلف این کشور جهت تمدید روادید کاری خود مجبور بودند چند روزی را از آن کشور خارج شده و سپس برای چک آپ و بررسی مدارک تمدید، مجددا به مناطقی مثل دوبی پرواز کنند.

یکی از نزدیکترین مناطق برای این حضور چندروزه، جزیره کیش بود که با پروازهای مستقیم به دوبی، زمینه انتقال این افراد خارجی را فراهم می کرد و در این جزیره نیز ساز و کار اقامت آنها مشخص و درآمد مناسبی نیز نصیب این منطقه می شد.

اما پس از افزایش درآمدهای ایران از این موضوع، ظاهرا برخی مسئولان اماراتی از این موضوع خرسند نشده و ابتدا با کم کردن تعداد روزهایی که اتباع خارجی باید از امارات متحده عربی خارج می شدند، زمینه کاهش درآمدهای کشورمان را فراهم کردند.

این روند اما به اینجا ختم نشد و چند وقتی است کلا درآمد جزیره کیش از موضوع چنج ویزا به صفر نزدیک شده و امارات با جایگزین کردن منطقه ای دیگر، تلاش کرده منفعتی به جیب همسایگان ایرانی نرود.

موضوع را از طریق مسیح الله صفا رئیس جامعه هتلداران کیش پیگیری می کنیم که وی با بیان اینکه چنج ویزا برای گردشگران خارجی در جزیره کیش مدتی است که انجام نمی شود، افزود: ۹ هتل در جزیره با سه هزار تخت، مسافران خارجی را که برای تمدید ویزا می آمدند، پذیرش می کردند اما همه آنها از مدتها پیش خالی از مسافر شدند و هم اکنو ننیز از این ۹ هتل، ۶ هتل همچنان خالی هستند.

مونسان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز کم شدن مسافران تغییر روادید (چنج ویزا) از آمار گردشگران کیش را تایید و در عین حال اضافه می کند که علی رغم این مسئله، باز هم شاهد رشد بیش از ۱۴ درصدی گردشگر در سال جاری بودیم و کاهش گردشگران تغییر روادید، با این روند جبران شد.

اگرچه مسئولان مربوطه پاسخی به پیگیری صبحانه در خصوص علت این اقدام کشور امارات و جایگزینی مناطقی در اطراف کشور عمان به عنوان آلترناتیو کیش نمی دهند اما به نظر می رسد می شد با دیپلماسی قوی تر و همکاری برخی دستگاههای مسئول، جلوی کاهش قابل توجه درآمد تعدادی از هتل ها، ایرلاین کیش ایر و منطقه آزاد کیش را گرفت.

 

نوشتن دیدگاه

آخرین اخبار

صبح کیش، آغاز تصادفی یک رسالت

دی ماه 94 آغاز رسالتی بزرگ و قدم برداشتنمان در راستای آگاهی بخشی کیشوندان در مسیر درست و با گفتار صادقانه بوده و پس از شروع تا به امروز لحظه ای از مسیر خارج نشده و به شغل شریفمان شک و شبهه وارد نکرده ایم.

نه قلم فروخته و نه لنز بر مصلحت بسته ایم. با تمام قوا بر بداخلاقی ها و بدرفتاری ها مبارزه کرده و بر طبل گسترش نیکی ها و خوبی ها خواهیم کوبید هر آنچه که می نویسیم تنها تمام حقیقت است و غیر از آن قلممان هرز و ناحق نخواهد نوشت.