به گزارش پایگاه خبری صبح کیش،رئیس مرکز توسعه سلامت کیش تصریح کرد: گراميداشت اين هفته(۱۰الی۱۶ آذر) فرصت مناسبي براي ، جلب مشاركت سياستگذاران و مسئولان، بيان اقدامات، دستاوردها و چالش هاي موجود و همچنين تكريم فعاليت هاي دست اندركاران این عرصه خواهد بود.
وی افزود :امسال نیز همانند سالهای گذشته شعار خاصی در نظر گرفته شده با عنوان ، اجازه نمی‌دهیم کووید۱۹برنامه مراقبت‌های اچ آی وی راتحت تاثیرقراردهد" که بیانگر اهمیت این موضوع در این برهه حساس است .
وی در خصوص اهمیت مقوله پیشگیری تاکید کرد : خانواده‌ها به ویژه والدین و اولیای مدارس، در آموزش‌های پیشگیری از ابتلا به عفونت HIV می‌توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند.  علاوه بر خانواده، مدارس و به خصوص دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها، محیط‌هایی هستند که می‌توانند در آموزش‌های پیشگیری از ابتلا به عفونت HIV به جوانان نقش بسیار مهمی داشته باشند.
طبیعی است که عدم توجه به آموزش‌های پیشگیرانه به زنان و جوانان، خطر دیگری به همراه دارد و آن، انتقال عفونت HIV از مادر به کودک است چنانچه کوچک‌ترین غفلت و تاخیری در آن صورت گیرد، پیامدهای بهداشتی و اقتصادی بسیار سنگینی در پی خواهد داشت.
وی یاد آور شد: برگزاری کمپین های آموزشی ، مشاوره  و تست سریع اچ آی وی بصورت سیار، برگزاری مسابقات ورزشی،و برپایی کمپین دربازار ها و محلات، زیر نویس شعار های مرتبط با ایدز و ارائه پیام های رادیویی و کارشناسی از طریق رسانه های جمعی ، توزیع بروشور و ارائه بسته های آموزشی و...بخشی از برنامه های متنوع هفته اطلاع رسانی ایدز در کیش است.

به منظور افزایش آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها، از سال 1988روز اول دسامبر برابر با 10 آذر به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شده است. هدف عمده اين طرح ياد آوری خطر ابتلا به ايدز به عموم مردم است تا فراموش نكنند کهHIV از بین نرفته و هنوز تا ريشه كني و رسيدن به راهكارهاي كار آمد مبارزه با اين بيماري راه طولاني پيش رو است. در بسياري از كشورها در روز جهانی ایدز مردم لباس‌هايشان را به روبان قرمز مزین می‌کنند تا توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز را متذکر شده و به دیگران یاد آور شوند که تعهد و پایبندی و حمایت آنها مورد نیاز است.